Jak zabezpieczyć basen ogrodowy na zimę? Trzeba go złożyć czy może stać w ogrodzie przez okrągły rok? Co zrobić, żeby nie męczyć się niepotrzebnie i jednocześnie odpowiednio zadbać o swój zbiornik w mroźne dni? Te pytania często zadają nam Klienci, zamawiając swój basen, więc dzisiaj rozwiejemy Twoje wątpliwości. Przygotowaliśmy instrukcję, dzięki której dowiesz się, jak zabezpieczyć basen ogrodowy na zimę w kilku prostych krokach.

Przykryć basen czy go schować?

Odpowiedź na to pytanie zależy od rodzaju basenu, który masz w swoim ogrodzie. Baseny dmuchane, rozporowe i stelażowe sezonowe trzeba koniecznie schować, bo materiał, z którego są stworzone nie jest odporny na ujemne temperatury - pęka podczas kontaktu z mrozem. Jeśli natomiast masz basen całoroczny, po odpowiednim przygotowaniu, możesz go śmiało pozostawić na zimę w ogrodzie.

Jak zabezpieczyć basen ogrodowy na zimę?

Zamaznięte ścianki basenu ogrodowego

Działania dostosuj do rodzaju materiału, z którego wykonany jest Twój zbiornik. Basen całoroczny pozostaw na zewnątrz, a sezonowy schowaj w suche miejsce, w którym temperatura nie spadnie poniżej 0°C, a najlepiej jeśli będzie utrzymywała się powyżej 5°C.

Instrukacja: Jak zabezpieczyć basen ogrodowy na zimę krok po kroku?

Instrukcja dla basenu sezonowego:

 1. Odłącz pompę filtrującą i usuń z niej wodę.
 2. Opróżnij basen z wody przy użyciu zaworu spustowego, umieszczonego w ścianie bocznej lub na dnie.
 3. Wyczyść nieckę basenu i elementy konstrukcyjne.
 4. Dokładnie wysusz basen.
 5. Zdemontuj konstrukcję i zwiń nieckę.
 6. Przechowuj basen w dodatniej temperaturze, w miejscu pozbawionym wilgoci.

Instrukcja dla basenu całorocznego:

Jak zabezpieczyć basen ogrodowy na zimę - kontrola pH
 1. Przefilruj wodę.
 2. Pozbądź się zanieczyszczeń przy pomocy siatki i odkurzacza basenowego.
 3. Spuść wodę tak, by jej poziom nie sięgał skimera ani dysz umieszczonych w bocznej ścianie.
 4. Wyczyść zbiornik z użyciem preparatów do basenu.
 5. Sprawdź stan wody, szczególnie poziom pH i w razie potrzeby wyreguluj do wartości 7.0-7.4.
 6. Zastosuj preparat antyglonowy na zimę.
 7. Odłącz i schowaj urzędzenia (m.in. pompę).
 8. Wrzuć do wody wyporne przedmioty, np. plastikowe butelki lub specjalne pływaki.
 9. Przykryj basen pokrywą.

Basen sezonowy - dodatkowe wskazówki

Mamy dla Ciebie jeszcze kilka podpowiedzi, jak zabezpieczyć basen ogrodowy na zimę. Przed złożeniem dokładnie go oczyść i wysusz. Jeśli zabierzesz się za mycie dopiero po zdemontowaniu konstrukcji, będziesz musiał się dużo bardziej wysilić i dotarcie do wszystkich trudno dostępnych zakamarków stanie się nie lada wyzwaniem.

Kiedy już rozłożysz swój basen na części, zwiń go zamiast składać jak koszulkę. Dzięki temu stanie się bardziej odporny na zagniecenia i zniszczenie.

Pod żadnym pozorem nie dotykaj niecki, jeśli temperatura w pomieszczeniu, gdzie ją przechowujesz, spadnie poniżej 0°C, bo może popękać.

Pamiętaj, żeby opróżnić z wody również pompę filtrującą. Zwróć uwagę na węże oraz przestrzeń pod pokrywą pompy, gdzie też mogła zebrać się woda.

Jak wyczyścić zbiornik po sezonie?

Zacznij od zebrania liści, gałązek, igliwa, owadów i innych nieczystości z tafli wody. Następnie oczyść dno z zabrudzeń, które zdążyły już opaść. Ułatwi Ci to zestaw do czyszczenia basenu.

Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Zestaw do czyszczenia basenu AquaClean Bestway

209,00 zł
Dzięki niemu bez trudu pozbędziesz się zanieczyszczeń pływających na powierzchni wody i tych, które już zdążyły osadzić się na dnie.
Pokaż produkt

Następnie spuść wodę ze zbiornika i miękką, bawełnianą ściereczką wyczyść ściany basenu oraz pozostałości na dnie. Użyj do tego letniej wody lub jeśli jest taka potrzeba, preparatów do mycia basenu. Pamiętaj o miejscach zgrzewów, gdzie niepostrzeżenie może pozostać brud. To świetne środowisko do rozwoju różnych drobnoustrojów, których później trudno się pozbyć.

Zanim złożysz basen do pudełka, musi dokładnie wyschnąć. Przestrzeń na łączeniach materiału warto dodatkowo przestrzeć miękką ściereczką, która chłonie wilgoć. Nieosuszoną nieckę może pokryć pleśń.

Pamiętaj również o wyczyszczeniu i wysuszeniu zewnętrznej powierzchni basenu. Przyklejone do niego igiełki czy kamyki, po złożeniu mogą przedziurawić lub odkształcić materiał.

Basen całoroczny - dodatkowe wskazówki

Basenu całorocznego nie trzeba co prawca składać, ale wymaga od Ciebie więcej uwagi podczas przygotowań do sezonu zimowego. Oprócz samego basenu musisz zadbać również o wodę.

Podobnie, jak w przypadku basenu sezonowego wyczyść basen i odłącz urządzenia, przechowując je w suchym miejscu. Jednak, aby zbiornik nie uległ zniszczeniu, powinieneś zostawić w nim nieco wody (ok. 20 cm). Dlaczego to tak ważne? Chodzi o to, by zrównoważyć napór od strony gruntu. Woda nie może sięgać dysz ani innych przyłączy, by po zamarznięciu ich nie uszkodzić.

Jak przygotować wodę w basenie ogrodowym na zimę?

Mówiąc o tym, jak zabezpieczyć basen ogrodowy na zimę, trzeba koniecznie wspomnieć o wodzie. Jeśli chcesz uniknąć rozczarowania na wiosnę, zadbaj o nią. Kto by chciał od nowa czyścić basenu i pozbywać się z niego śmierdzącej wody, kiedy już śnieg zniknie z ogrodu?

Zacznij od kontroli poziomu pH. Jak już pisaliśmy w artykule: Jaka chemia do basenu sprawdza się najlepiej? - nieodpowiednie pH zmniejsza skuteczność chemii basenowej. Zima to nie tylko mróz i zawieja. Zdarzają się cieplejsze, dodatnie temperatury, które stają się rajem dla rozwoju glonów. Dlatego przygotowując wodę zadbaj również o środek antyglonowy.

Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Tester PH 3w1 Bestway

19,99 zł
Te proste w użyciu paski testowe zbadają poziom pH, chloru i zasadowość całkowitą wody basenowej. Wykorzystasz je do monitorowania jakości wody w sezonie letnim i podczas przygotowywania zbiornika na zimę.
Pokaż produkt

Pewnie w Twojej głowie pojawiło się pytanie: a co z zamarzaniem wody? Możesz ten proces nieco zniwelować wykorzystując pływające, wyporne przedmioty. Dostępne są na rynku specjalne pływaki, rozprężające ciśnienie. Możesz też wykorzystać plastikowe butelki. Wystarczy je ze sobą związać i wrzucić do wody. W innym wypadku mogą podryfować w jeden róg basenu, reszty nie ochroniąc.

Podsumowanie

Możesz odetchnąć wiedząc, jak zabezpieczyć basen ogrodowy na zimę. Tych kilka działań wystarczy, żeby przedłużyć jego żywotność. Dzięki nim na wiosnę szybko i przyjemnie przygotujesz swój zbiornik do kąpieli, zamiast szorować go z pleśni lub łatać dziury. Powodzenia!

Harmonijny rozwój to najlepsze, co daje pływanie. Nie bez powodu organizm ludzki kształtuje się właśnie w wodach płodowych. Po narodzeniu zmieniamy co prawda środowisko, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nadal korzystać z wodnych aktywności. Teraz to nie natura dba o Twój kontakt z wodą - sam musisz się o to zatroszczyć. Dlaczego warto? Bo to proste, szybkie i przyjemne, a do tego zbawienne dla zdrowia.

Jakie korzyści przynosi pływanie?

Ćwiczenia w wodzie pozwalają na zachowanie lepszego zdrowia w warunkach, w których obecnie żyjemy i w jakich dorastają nasze dzieci.

Pomagają walczyć z chorobami cywilizacyjnymi. Otyłość, brak ruchu, wady postawy, nieprawidłowe nawyki żywieniowe i ruchowe to tylko ich mała część. W obliczu rosnącego zanieczyszczenia środowiska, rośnie waga wzmacniania odporności, a pływanie jest jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu.

Co daje pływanie naszemu ciału?

Mała dziewczynka pływa w basenie
Pływanie wspiera rozwój fizyczny i piękną sylwetkę

Zapewne zauważyłeś, jak często rehabilitanci wykorzystują zajęcia w wodzie, pomagając swoim pacjentom w powrocie do sprawności po urazach czy operacjach. Jest kilka elementów, które decyzują o tak dużej mocy prozdrowotnej wodnych aktywności.

Po pierwsze, pozioma pozycja ciała w wodzie ułatwia pracę serca. Po drugie woda unosi ciało, odciążając stawy i kręgosłup. Po trzecie kąpiel jest przyjemna, relaksuje i sprawia, że czujemy się dobrze.

Pływając regularnie poczujesz jak:

Jak pływanie wpływa na nasz wygląd?

Dzięki przyspieszonej przemianie materii, modelowanie sylwetki i utrzymanie prawidłowej, zdowej wagi staje się dużo prostsze. Dotlenienie i wsparcie krążenia z kolei opóźnia oznaki starzenia. Poza tym zdrowie jest po prostu piękne, a jak już wiesz, pływanie ma Ci w tym zakresie sporo dobrego do zaoferowania.

Co daje pływanie naszej psychice?

Kobieta korzysta z tego, co daje pływanie - relaksuje się
Pływanie odpręża i rozluźnia mięśnie

Zdrowie to nie tylko brak chorób na poziomie fizycznym. Psychika jest równie ważna i na nią także pływanie oddziałuje. Poza endorfinami, uwalnianymi podczas ruchu, zapewnia także:

Umiejętność pływania daje poczucie bezpieczeństwa podczas ćwiczeń w wodzie. Zmniejsza strach i pozwala czerpać z nich maksimum radości. Dodatkowo wzmacnia samodzielność i wspiera poczucie własnej wartości.

Nawet osoby, które mają problem z nadwagą, wchodząc do wody czują się lekko. Mogą doświadczyć aktywności bez bólu i przeciążenia stawów. To często pierwszy krok na drodze do odzyskania prawidłowej masy ciała.

Przyjazne środowisko do oswajania dzieci z wodą

Nie każdego stać na regularne uczęszczanie na basen. To spory koszt szczególnie w przypadku dużej rodziny. Inną przeszkodą może być skrępowanie na basenie. Niektórzy cenią sobie prywatność i wolą korzystać z dobrodziejstw wodnej aktywności w zaciszu swojego domu. Jest na to wygodny sposób - basen ogrodowy.

Korzyści płynące z aktywności w basenie ogrodowym:

Zajrzyj do naszego artykułu: Jaki basen do ogrodu wybrać? Podpowiadamy w nim na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego rodzaju i modelu basenu naziemnego.

Bezpieczeństwo to podstawa

Ty i Twoje dzieci będziecie korzystać z pełnego wachlarza tego, co daje pływanie dopiero wtedy, kiedy zadbacie o bezpieczeństwo w wodzie. Niekontrolowane zanurzenie może skutecznie zniechęcić i przestraszyć malucha, a nawet osobę dorosłą. Takie sytuacje, oprócz samego lęku, stwarzają też realne zagrożenie dla zdrowia. Na szczęście akcesoria do nauki pływania przychodzą nam z pomocą.

Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Kamizelka z pianką Fisher Price Bestway

79,90 zł
Wygodna, lekka i kolorowa kamizelka, która nie krępuje ruchów dziecka i umila mu zabawę w wodzie. Dodatkowa szelka, przechodząca między nogami, zapobiega obsuwaniu kamizelki, zapewniając maksymalne bezpieczeństwo.
Pokaż produkt
Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Kamizelka dmuchana do nauki pływania Bestway

21,90 zł
Dmuchana kamizelka to produkt, który zabierzesz ze sobą wszędzie. Kołnierz zapewnia dziecku większą wygodę, a zawór bezpieczeństwa chroni przed uchodzeniem powietrza.
Pokaż produkt

Korzystaj z tego, co daje pływanie tak często, jak tylko się da

Gwarantujemy, że poczujesz różnicę na poziomie fizycznym i emocjonalnym. Nauka pływania to jedna z najlepszych inwestycji w życiu. Zacznij od swojego własnego basenu naziemnego i zapewnij sobie kontakt z wodą w każdej wolnej chwili. Mało tego, możesz kupić basen, w którym bez problemu popływasz we własnym ogrodzie. Dobrej zabawy!

Rozstrzygnięcie tego, jaki basen ogrodowy Intex czy Bestway jest lepszy, to spore wyzwanie. Tak naprawdę nie ma tu jednej, uniwersalnej odpowiedzi, a jeśli ktoś mówi Ci, że jest, to prawdopodobnie masz do czynienia ze sprzedawcą którejś z tych marek, który chce Cię do niej przekonać. Czy to znaczy, że masz zrobić wyliczankę i na jej podstawie podjąć decyzję? Oczywiście nie. Podpowiemy Ci, co wziąć pod uwagę podczas oceny, który z tych modeli będzie najlepszy konkretnie dla Ciebie.

Jaki basen ogrodowy Intex czy Bestway - podobieństwa

Intex i Bestway to królowie na rynku basenów ogrodowych. Budują swoje imperia od kilkudziesięciu lat i prawda jest taka, że żadna inna marka nie może się z nimi równać. Ciągle udoskonalają swoje produkty i sprzedają je w ponad 100 krajach na całym świecie. Intex powstał wcześniej niż Bestway, ale to wcale nie przeszkodziło temu drugiemu zająć miejsca tuż obok rywala na podium.

Zarówno wybierając baseny Bestway jak i Intex możesz być pewien, że:

Kobieta korzysta z telefonu w basenie stelażowym

Jeżeli szukasz solidnego, wytrzymałego basenu naziemnego, który z łatwością złożysz bez używania narzędzi, to będziesz zadowolony zarówno z basenu Bestway jak i Intex. Jeśli natomiast bierzesz pod uwagę jeszcze inne kwestie, porównaj konkretny model basenu obu marek i na tej podstawie zdecyduj. Co dokładnie możesz wziąć pod uwagę?

Jaki basen ogrodowy Intex czy Bestway - kryteria wyboru

Patrząc ogólnie, Bestway i Intex mają oferty bardzo do siebie podobne. Na pierwszy rzut oka nawet sam wygląd basenów jest zbliżony i dopiero logo nas informuje, z którą firmą mamy do czynienia.

Jednak, kiedy już wytypujesz model odpowiedni do swoich potrzeb i wtedy porównasz produkty obu marek, zobaczysz pewne różnice. Pokażemy to na przykładzie basenu rozporowego o wymiarach 305x76 cm. Specyfikację umieściliśmy w poniższej tabeli.

KRYTERIUM
BESTWAY FAST SET
INTEX EASY SET
Materiał
3-warstwowy PVC, wzmocniony siatką poliestrową laminowaną
3-warstwowy PVC, wzmocniony siatką nylonową
Rozmiar
305x76 cm
305x76 cm
Cena (PLN)
175
220
Pojemność (80%)
3800 l
3900 l
Waga
8,24 kg
9 kg
Zestaw- basen
- instrukcja obsługi
- łatka naprawcza
- zaślepki otworów na pompę
- basen
- instrukcja obsługi
- łatka naprawcza
- zaślepki otworów na pompę
Zawór spustowyTak
Tak
Montaż10 min bez użycia narzędzi
10 min bez użycia narzędzi
Odpowiedni dla dzieciTak (od 6 r.ż.)
Tak (od 6 r.ż.)
Porównanie dwóch odpowiadających sobie basenów marki Bestway i Intex

Jak widzisz, pod wieloma względami są to oferty tożsame. Jeśli ważnym dla Ciebie kryterium będzie stosunek ceny do jakości, wtedy wybierzesz Bestway FAST SET. Jeżeli z kolei chciałbyś, żeby Twój basen miał jak największą pojemność - zdecydujesz się raczej na Intex EASY SET.

Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Basen rozporowy 305x76 Bestway

175,00 zł
Basen dla całej rodziny. Wystarczy napompować kołnierz zbiornika i wypełnić go wodą do preferowane przez siebie wysokości. Rozkłada się sam!
Pokaż produkt

Co jeszcze brać pod uwagę decydując, jaki basen ogrodowy Intex czy Bestway wybrać?

Pamiętaj, że akcesoria basenowe nie są uniwersalne, tzn. nie pasują do każdego basenu. Jeżeli masz już pampę basenową, pokrywę solarną lub inne basenowe udogodnienia sprawdź, do którego modelu będą pasowały. Może się okazać, że tym sposobem Twój dylemat rozwiąże się sam.

Więcej na temat wyboru rodzaju basenu piszemy w artykule: Jaki basen do ogrodu wybrać i na co zwrócić uwagę.

Porównuj konkretne modele zgodnie ze swoimi potrzebami

To jedyna uniwersalna rada, jaką możemy dać w kwestii tego, jaki basen ogrodowy Intex czy Bestway da Ci więcej korzyści. Sprawdź też, na czym postawić basen i jak przygotować podłoże. Kiedy wytypujesz odpowiednie miejsce, bedziesz mógł dopasować zbiornik do jego powierzchni. Teraz już wiesz czym się kierować, dobrej zabawy!

Pokażemy Ci, jak dbać o basen ogrodowy, aby zapewnić mu większą trwałość. Dzięki temu nie będziesz musiał mierzyć się z takimi problemami jak: uszkodzenia mechaniczne, pleść, rdza, czy osad, którego ciężko się pozbyć. Dbanie o basen wcale nie musi być uciążliwe i trudne. Wystarczy trzymać się kilku zasad i cieszyć nieprzerwaną zabawą w wodzie.

Jak dbać o basen ogrodowy - Lista kontrolna

Przygotowaliśmy dla Ciebie gotową listę, z którą łatwo przeprowadzisz konserwację swojego basenu naziemnego.

W sezonie letnim

Po sezonie

Czas na objaśnienie każdego z punktów listy.

Jak dbać o basen ogrodowy w trakcie sezonu kąpielowego?

Sposób na to, jak dbać o basen ogrodowy - wyławianie liści

Lato jest czasem, w którym najwięcej korzystamy z basenu. Dlatego ważne, by ustawić go w odpowiednim miejscu i zadbać nie tylko o wodę, ale też całą konstrukcję zbiornika.

Zabezpiecz basen przed uszkodzeniami

Po pierwsze przygotuj odpowiednio teren, na którym chcesz umieścić zbiornik. Podłoże być wypoziomowane, stabilne i na tyle twarda, by utrzymać ciężar basenu pełnego wody. Pozbądź się nierówności i wszystkich elementów, które powodowałyby uszkodzenia i zmniejszały komfort podczas kąpieli. Mamy na myśli m.in. : kamyki, gałązki, szyszki i muszelki, które ukrywają się w trawie.

Mata pod basen i pokrywa pozwolą Ci ochronić zbiornik przed szkodnikami - tymi z gleby i z powietrza. Są dodatkową barierą zabiezpieczającą.

Mata piankowa pod basen

Mata piankowa pod basen 78x78 Bestway 9 szt.

109,00 zł
Podkład odpowiedni dla każdego basenu. Zabezpiecza przed uszkodzeniami, szybką utratą ciepła i zapewnia uczucie większej miękkości pod stopami.
Pokaż produkt

Zadbaj o czystość wody

Zanieszyszczona woda jest niebezpieczna nie tylko dla osób, które w niej przebywają, ale też dla samego basenu. Szorstki osad i glony, na które nie zareagujesz w porę, mogą wymagać od Ciebie bardziej radykalnych rozwiązań, chociażby szorowania. Takimi działaniami łatwo doprowadzić do przetarć. Niewłaściwie zaaplikowana chemia basenowa też rodzi niebezpieczeństwo uszkodzeń.

Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Jak dbać o wodę w basenie?

Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Chemochlor  Multi-tabletki 20g 1kg

54,90 zł
Chlor to absolutna podstawa utrzymania bezpiecznej do kąpieli wody basenowej. Warto mieć go w zapasie.
Pokaż produkt

Regularnie czyść basen

Kiedy będziesz na bieżąco wyławiał nieczystości z wody, zaoszczędzisz na chemii basenowej i nie narazisz zbiornika na zbyt częsty kontakt ze środkami czyszczącymi. Odkurzacz basenowy jest w tym zakresie niezastapiony, a do tego tak wygodny, że aż chce się go używać.

Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Zestaw do czyszczenia basenu 6w1 Bestway

129,00 zł
Ten zestaw to wszystko, czego potrzebujesz, żeby oczyścić wodę z większych zanieczyszczeń i sprawdzić jej stan.
Pokaż produkt

Stosuj się do instrukcji

Bardzo często o instrukcji zapomina się chwilę po złożeniu basenu, a to duży błąd! Nikt nie da Ci lepszych rad co do tego, jak dbać o basen ogrodowy, niż jego producent.

Jest jednak kilka uniwersalnych wskazówek. Koniecznie pamietaj o tym, żeby nie opierać się i nie siadać na konstrukcji zbiornika. Jeżeli jest wysoki, dokup do niego drabinkę. Większa mata basenowa, obejmująca również przestrzeń ok. 1 m wokół basenu, pozwoli Ci kosić trawnik w bezpiecznej odległości od ścianek. Używaj wyłącznie chemii przeznaczonej do basenu.

Jak dbać o basen ogrodowy po sezonie?

Czas na instrukcję postępowania w okresie, w którym już nie planujesz skakać do wody w ogrodzie. Kiedy dni są coraz zimniejsze, wiatr staje się normą, na niebie roi się od chmur, a z drzew lecą liście, trzeba pomyśleć o złożeniu basenu i przechowaniu go do kolejnego sezonu.

Wyczyść basen

Jeszcze przed zdemontowaniem konstrukcji, dokładnie oczyść basen. Możesz co prawda zrobić to po jego rozmontowaniu, ale będzie Cię to kosztowało dużo więcej wysiłku.

Wystarczy letnia woda i miękka ściereczka. Ważne, żeby pozbyć się brudu, piasku, kamyczków, kolek z drzew i wszystkich innych zanieczyszczeń, które mogłyby uszkodzić materiał po złożeniu basenu. Zwróć szczególną uwagę na miejsca zgrzewu - w nich gromadzi się sporo nieczystości.

Osusz dokładnie basen

Po umyciu wyszusz sumiennie nieckę i elementy konstrukcji. W innym wypadku po kilku miesiącach możesz zauważyć pleśń i inne drobnoustroje lub rdzę, a tego z pewnością nie chcesz. Miękkie bawełniane ściereczki bardzo dobrze chłoną wodę i świetnie nadają się do oszuszania trudno dostępnych miejsc, np. w łączeniu materiału na ściankach i dnie basenu.

Złóż basen naziemny

Teraz już możesz złożyć swój basen i włożyć go do pudełka. Jeżeli wyrzuciłeś opakowanie, owiń nieckę w folię lub wykorzystaj inne pudełko. Chodzi o to, by uniknąć kurzu, zabrudzeń i zabezpieczyć ją przez szkodnikami.

Przechowuj basen w suchym miejscu

Wybierz pomieszczenie, w którym nie ma wilgoci. Inaczej dostanie się ona do basenu i Twoje wcześniejsze wysiłki pójdą na marne. Ważne, żeby w miejscu przechowywania panowała dodatnia temperatura. Od mrozu niezabezpieczony materiał mógłby popękać na zagięciach. Pamiętaj też o umieszczeniu chemii i akcesoriów basenowych poza zasięgiem dzieci.

Przygotowanie basenu ogrodowego na sezon zimowy

Sytuacja wygląda nieco inaczej, kiedy zastanawiasz się, jak dbać o basen ogrodowy całoroczny, który zimuje na zewnątrz. Wtedy musisz przede wszystkim zmniejszyć ilość wody tak, by jej poziom nie sięgał skimmera i dysz wlotowych. Ważne jednak, żeby nie opróżniać go całkowicie. Przykryj basen pokrywą. To najważniejsze kwestie, o które musisz zadbać.

Podsumowanie

Wiesz już, jak dbać o basen ogrodowy. Systematycznie wykonywane działania z listy kontrolnej sprawią, że bez wiekszego wysiłku zabezpieczysz swój zbiornik na długie lata. Powodzenia!

Mamy dla Ciebie inspiracje na zabawy w ogrodzie - bezpieczne, pomysłowe, rozwojowe i angażujące. Dodatkowo nie będziesz potrzebował do nich żadnych trudno dostępnych materiałów. Większość znajdziesz w swoim domu lub garażu. Zdziwisz się, jak wiele zastosowań mają z pozoru proste przedmioty.

Co zapewniają dziecku zabawy w ogrodzie?

Pomysły na kreatywne zabawy w ogrodzie

Tak niewiele potrzeba, żeby dziecko spędzało aktywnie czas na świeżym powietrzu. Park linowy, place zabaw, wycieczki, obozy to jedno z rozwiązań i oczywiście warto z nich korzystać, kiedy tylko jest okazja. Atrakcji jest tam mnóstwo, ale w ogrodzie również można zorganizować świetną zabawę dla dzieci w różnym wieku.

Wodne zabawy w ogrodzie

Zabawy w wodzie wspierają zdrowie fizyczne i psychiczne. Wzmacniają mięśnie kręgosługa, poprawiają równowagę, pomagają utrzymać prawidłową masę ciała i działają pozytywnie na odporność. Oprócz tego zapewniają głęboki relaks. Pozwalają na zdrową regulację emocjonalną.

Zapraszamy Cię po więcej basenowych inspiracji.

Wodne aktywności uwielbiane przez dzieci

Wodne zabawy w ogrodzie
Kąpiel w basenie ogrodowym

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem basenu ogrodowego to wiesz, że jest on zdecydowanym faworytem wśród letnich, dziecięcych zabaw. Nigdy się nie nudzi! Basen to przestrzeń do wielu aktywności:

Gra w kolory

Wrzuć do basenu różnokolorowe piłeczki lub inne przedmioty, które unoszą się na wodzie i nie zanieczyszczają jej. Nastepnie zachęć dzieci, by jedno z nich wybrało kolor, którego reszta ma jak najszybciej dotknąć. Osoba, która zrobi to jako ostatnia, wybiera kolor w nastepnej kolejce.

Rekin i rybki

Jeżeli masz większy basen, to ta zabawa zagwarantuje dzieciom frajdę. Jedno z nich wciela się w rolę rekina, a reszta to rybki. Ryby stają w szeregu w pewnej odległości przed rekinem. Na komendę: "Start" - rybki ruszają, a za nimi rekin. Ta rybka, która zostanie złapana jako pierwsza, w następnej kolejce staje się rekinem. Ekscytacja gwarantowana!

Pamiętaj, aby zadbać o bezpieczeństwo dzieci w basenie. Zapewnij im potrzebne kamizelki, rękawki, koła do pływania i swój nadzór, który jest niezastąpiony szczególnie dla najmłodszych.

Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Basen dmuchany Statek Kosmiczny 152x43 Bestway

72,90 zł
Gwarancja świetnej zabawy w ogrodzie. Wytrzymały basen, który pomieści w sobie dwójkę dzieci.
Pokaż produkt
Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Kamizelka kąpielowa z rękawkami Fisher Price Bestway

89,90 zł
Wygodna i bezpieczna kamizelka, która zapewni dziecku większe bezpieczeństwo w wodzie.
Pokaż produkt
Wodna tęcza

Do tej aktywności wystarczy wąż ogrodowy i słoneczna pogoda. Szeroki strumień wody, wypuszczony w górę ze zraszacza, po chwili stworzy na niebie prawdziwą tęczę.

Rzucanie balonami z wodą

Możesz wykorzystać do tego celu standardowe balony lub specjalne, przeznaczone na wodę. Wypełnijcie je, wybierzcie cel i rzucajcie. Obserwujcie jak pękają i rozpryskują wodę. Dzieci mogą też rzucać nimi do siebie tak, by nie pękły.

Wodna bitwa

Pistolety i inne zabawki na wodą nie są niezbędne do zorganizowania tej zabawy. Wystarczy butelka z dziurką w zakrętce. To aktywność dla nieograniczonej ilości uczestników.

Strategiczne i zręcznościowe zabawy w ogrodzie

Tego typu zabawy to przyjemne ćwiczenie koncentracji, równowagi, zdolności motorycznych i samodzielnego myślenia. Łączą w sobie wysiłek fizyczny i intelektualny. Dodatkowo stanowią również bezpieczne pole do doświadczenia satysfakcji ze zwycięstwa i radzenia sobie z porażką.

Inspiracje zabaw ogrodowych:

Tor przeszkód

Kreatywne zabawy w ogrodzie to także różnego rodzaju tory przeszkód, dopasowane do wieku i kondycji dzieci. Możesz w tym celu wykorzystać: doniczki wyznaczające trasę jazdy na rowerze; paliki, pomiędzy którymi rozciągnięty jest sznurek, by nad nim skakać lub przechodzić poniżej niego; patyki wbite w glebę, na które rzuca się obręcze; niskie pieńki, po których trzeba pokonać wyznaczoną trasę; sznurek położony na trawie, stanowiący linię do chodzenia bez utraty równowagi; prześcieradło z namalowaną tarczą do rzucania piłkami, orzechami lub kasztanami.

Zabawy w ogrodzie dla jednego dziecka

Dziewczynka podlewa rośliny w ogrodzie

Często zdarza się, że dziecko nie ma w pobliżu rówieśników, z którymi mogłoby widywać się codziennie i zaczyna odczuwać nudę. Spokojnie, nuda jest rozwojowa. Motywuje dziecko do uruchomienia wyobraźni i wymyślenia sobie zajęcia. Dlatego słysząc od swojej pociechy: "Nuuuuuuuuudzi mi się", radzimy nie wyskakiwać od razu z gotowymi rozwiązaniami, tylko zachęcić malucha do wspólnego wymyślania ciekawych aktywności.

Warto jednak, żebyś miał w zanadrzu kilka propozycji. Wiele z wymienionych wyżej inspiracji Twoje dziecko z powodzeniem może realizować samodzielnie. Dodatkowo podsuń mu pomysł na:

Nowe zabawy w ogrodzie

Możliwości na zabawy w ogrodzie jest mnóstwo. Zapytaj swoje dziecko, a na pewno poda Ci ich jeszcze więcej. Jesteśmy pewni, że na bazie opisanych przez nas kreatywnych zabaw w ogrodzie, powstaną całkiem nowe aktywności z wymyślonymi przez Twoje pociechy zasadami. Zainspiruj swoje dziecko i bawcie się dobrze!

Zastanawiasz się, czym przykryć basen ogrodowy? Przedstawimy Ci 3, naszym zdaniem najlepsze, propozycje. Wybraliśmy te, które będą dla Ciebie wygodne, proste i zapewnią dodatkowe korzyści. Odpowiednie przykrycie zabezpieczy basen oraz zwiększy bezpieczeństwo osób, które chcą z niego korzystać. Dobrze, że interesujesz się tym tematem.

Dlaczego warto przykrywać basen ogrodowy?

Mały chłopiec stoi przy basenie zakrytym pokrywą basenową

Odpowiednia pokrywa basenowa zagwarantuje Ci:

Sprawdź również na czym postawić basen ogrodowy, żeby kąpiel była jeszcze przyjemniejsza.

Czym przykryć basen ogrodowy?

Możesz przykryć swój basen pokrywą basenową, solarną lub zainwestować w zadaszenie w postaci baldachimu. Omówimy teraz plusy i minusy każdego z tych rozwiązań.

Pokrywa basenowa

To najbardziej popularny wybór. Pokrywy basenowe są bardzo trwałe i zapewniają bezpieczeństwo dla dzieci. Mocuje się je zazwyczaj linkami do stelaża basenu lub ściąga u dołu tak, by przylegały szczelnie do kołnierza. Wiele z nich jest wyposażonych w specjalny system, który odprowadza wodę deszczową z ich powierzchni.

Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Pokrywa do basenu stelażowego i rozporowego Bestway

79,00 zł
Lekka i wygodna osłona basenowa na każdą porę roku. Posiada system odporowadzania wody deszczowej. Nic nie dostanie się do środka basenu.
Pokaż produkt
Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Pokrywa do basenu stelażowego 412/404x201 Bestway

99,00 zł
Pokrywa z jakościowego tworzywa PE o wysokiej odporności na uszkodzenia. Dzięki otworom odpływowym odprowadza deszczówkę.
Pokaż produkt

Pokrywa solarna

Jeśli zastanawiasz się, czym przykryć basen ogrodowy, żeby wspomóc przy okazji nagrzewanie wody, to pokrywa solarna jest dla Ciebie idealna. Ma formę folii bąbelkowej, która jest w stanie ograniczyć parowanie nawet o 98%. Wiesz, że to właśnie parowanie wody jest głównym czynnikiem odpowiadającym za utratę jej ciepła? Dodatkowo pokrywa solarna dogrzewa wodę, wykorzystując promienie słoneczne. W chłodniejsze dni i noce z kolei dłużej zatrzymuje jej ciepło.

Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Pokrywa solarna do basenu 366 Bestway

125,00 zł
Mata o bąbelkowej fakturze, która sprawia, że woda szybciej się nagrzewa i dłużej utrzymuje swoją temperaturę.
Pokaż produkt
Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Pokrywa solarna do basenu 427 i 457 Bestway

174,00 zł
Mata dla osób, które nie lubią długo czekać na kąpiel w basenie. Dzięki niej, nawet w chłodniejsze dni, woda nie straci tak szybko ciepła.
Pokaż produkt

Baldachim do basenu

To luksusowy sposób na zabezpieczenie basenu. Przypomina namiot. Baldachim zapewnia więcej prywatności i umożliwia kąpiel nawet w chłodne dni. Wiatr, deszcz czy palące słońce przestają być przeszkodą podczas wodnego relaksu.

Dlaczego nie warto przykrywać basenu niedostosowanymi do tego celu materiałami?

Czym przykryć basen ogrodowy - pokrywa basenowa

Po pierwsze w ogóle ciężko znaleźć w domu czy garażu coś, co nadawałoby się do przykrycia basenu. Nawet jeśli znajdziesz jakąś plandekę, to nałożenie jej na zbiornik będzie nielada wyzwaniem. Niedostosowany rozmiar, brak elastyczności i linek mocujących sprawią, że takie pokrycie nie spełni swojej roli. Szkoda Twojego czasu i energii.

Czym przykryć basen ogrodowy - kryteria wyboru

Znasz już dostępne rozwiązania, czas więc żebyś podjął ostateczną decyzję. Wybierając, czym przykryć basen ogrodowy, weź pod uwagę:

Podsumowując, jeżeli zależy Ci na wygodnym, ekologicznym rozwiązaniu i wodzie, której temperatura nawet po chłodnej nocy wciąż zachęca do kąpieli, wybierz pokrywę solarną. Jeśli masz głęboki zbiornik, maluchy w domu i chcesz utrzymać czystość wody jak najdłużej, zdecyduj się raczej na pokrywę basenową. Z kolei jeżeli myśląc o tym, czym przykryć basen ogrodowy, od razu przychodzi Ci do głowy luksus i zaciszne kąpiele bez względu na pogodę - postaw na baldachim basenowy.

Kiedy już wybierzesz przykrycie, które najbardziej odpowiada Twoim potrzebom, sprawdź jeszcze jego jakość. Na rynku dostępnych jest wiele produktów tego typu. Możesz zdziwić się, w jak niskich cenach są sprzedawane. Jednak trzeba liczyć się z tym, że wytrzymają one maksymalnie jeden sezon. Jeżeli zależy Ci na solidnym zabezpieczeniu w rozsądnej cenie, zajrzyj do naszej oferty pokryw basenowych i ciesz się wodnym szaleństwem bez zbędnego wysiłku!

Pokażemy Ci, jak w 4 prostych krokach podejąć dobrą decyzję odnośnie tego, na czym postawić basen ogrodowy. Znasz to rozczarowanie, kiedy wydaje Ci się, że wybrałeś idealne miejsce na swój basen, napełniasz go wodą, wchodzisz i ... To, co czujesz pod stopami jest dalekie od ideału - twardo, nierównówno lub co gorsza zapadasz się i wyczuwasz kamyki. Na szczęście jest sposób, żeby temu zapobiec.

Krok 1. Wybierz odpowiednie miejsce na swój basen

Basen może stać w Twoim ogrodzie nawet przez kilka miesięcy, więc znajdź dla niego najlepsze miejsce. Zadbaj przede wszystkim o to, by było zaciszne, nasłonecznione i nie utrudniało Ci korzystania z ogrodu. Irytacja spowodowana niepraktycznym położeniem zbiornika może skutecznie zepsuć Ci zabawę w wodzie, a tego nie chcemy.

Jeżeli z basenu korzystać będą dzieci lub planujesz w nim aktywny wypoczynek, zostaw sobie wokół niecki trochę wolnej przestrzeni. Unikaj sąsiedztwa drzew i wysokich krzewów. Spadające z nich gałązki, płatki, liście czy szyszki to prawdziwa zmora!

Co zrobić, jeśli nie ma szans, by spełnić wszystkie wymienione wyżej kryteria? Można zwiększyć swój komfort kompletując dodatkowe akcesoria basenowe. Jeśli widzisz, że miejsce, które wybrałeś wcale nie jest aż tak nasłonecznione jakbyś chciał, pomyśl o macie solarnej. Wyposaż się też w pokrywę do basenu i oszczędź sobie w ten sposób codziennego odkurzania dna zbiornika.

Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Pokrywa do basenu stelażowego i rozporowego 305 cm Bestway

79,00 zł
Wygodne zabezpieczenie wody przez zanieczyszczeniami z zewnątrz. Pomaga zwiększyć bezpieczeństwo, utrudniając dzieciom niekontrolowany dostęp do basenu.
Pokaż produkt
Mata solarna podgrzewacz wody Bestway

Mata solarna do basenu Bestway

319,00 zł
Podgrzewacz wody, który zdecydowanie skróci czas oczekiwania na wymarzoną kąpiel. Ekologiczne rozwiązanie, odpowiednie dla wszystkich basenów naziemnych.
Pokaż produkt

Więcej inspiracji znajdziesz w artykule: Aranżacja basenu w ogrodzie.

Krok 2. Przygotuj odpowiednio podłoże

Powinno ono być równe, twarde i stabilne. Inaczej basen będzie się zapadał, przechylał, a w konsekwencji szybko się zepsuje. Zacznij od oczyszczenia gruntu z ostrych elementów. Dalsze kroki zależą od tego, jaki rodzaj podłoża wybierzesz. Omówimy je za chwilę.

Dlaczego przygotowanie podłoża jest tak ważne?

Na czym postawić basen ogrodowy?

Trawa, piasek, twarde podłoże z desek lub kostki to opcje, które najczęściej masz do wyboru myśląc o tym, co pod basen ogrodowy będzie najlepsze.

Trawa

Postawienie zbiornika na trawie jest najprostszym rozwiązaniem. Grunt jednak trudno wypoziomować i dokładnie pozbyć się z trawy małych kamyków, patyków i innych ostrych elementów, które będą wyczuwalne po napełnieniu basenu wodą. Po sezonie letnim trawa pod zbiornikiem nie będzie wyglądała już tak dobrze, jak na początku. Na trawniku powstanie odznaczający się plac.

Piasek

Piasek jest surowcem zdecydowanie łatwiejszym do poziomowania. Wymaga jednak solidnego utwardzenia, ubicia. W innym wypadku nie utrzyma ciężaru pełnego basenu i zwyczajnie się zapadnie. W połączeniu z rozchlapywaną podczas zabawy wodą, piasek zamieni się w błoto.

Drewno

Na deskach basen bedzie prezentował się elegancko, pięknie. Drewno jest też twarde i trwałe. Musisz się liczyć z tym, że poczujesz pod stopami deski i łączenia między nimi. O miekkim siedzeniu w wodzie możesz zapomnieć. Dodatkową przeszkodą są drzazgi, które mogą uszkodzić dno.

Kostka brukowa lub beton

Nie zalecea się stawiania naziemnych basenów bezpośrednio na kostce brukowej i betonie. Nie da się z nich całkowicie wyeliminować ostrych krawędzi, a te mogą uszkodzić zbiornik. Siedzenie na betonie również nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń. Trzeba jednak przyznać, że tego typu podłoże jest trwałe, stabilne i dobrze wypoziomowane.

Jak widzisz, żadna z wymienionych propozycji nie jest idealna. Każda z nich wymaga zadbania o dodatkową barierę miedzy podłożem a dnem basenu.

Krok 3. Dobierz podkład pod basen ogrodowy

Na czym postawić basen ogrodowy - mata pod basenem, w którym kąpią się dzieci

Podkaład to dla Ciebie potrójna korzyść. Zyskasz izolację, dzięki której woda nie bedzie tak szybko traciła temperatury. Szkodniki napotkają na solidną przeszkodę i nie dostaną się do basenowego dna. Dochodzimy do najważniejszej kwestii - Twojego komfortu. Nie bedziesz miał poczucia, że stąpasz bezpośrednio po glebie czy kostce i zdecydowanie łatwiej będzie Ci pozbyć się drobnych nierówności.

Co pod basen ogrodowy?

Masz do wyboru 4 rodzaje podkładu, które możesz wykorzystać do oddzielenia dna basenu od gruntu. Omówimy ich wady i zalety, żebyś mógł podjąć świadomą decyzję i wybrać to, co pod basen ogrodowy będzie najlepsze dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że matę należy położyć na przygotowane w kroku drugim podłoże.

Mata piankowa

Zaczynamy od rozwiązania naszym zdaniem najlepszego - maty piankowej. Jest bardzo trwała, odporna na warunki atmosferyczne, a do tego nie nasiąka wodą i łatwo ją wyczyścić. Posłuży Ci przez długie sezony. Łączy w sobie miękkość, lekkość, poręczność i bardzo dobrze izoluje. Możesz ją też ze spokojem dać dzieciom do zabawy. Montaż jest banalnie prosty. Forma puzzli pozwola układać dowolne kształty, dzięki czemu mata piankowa pasuje do każdego basenu.

Mata piankowa pod basen

Mata piankowa pod basen 78x78  9 szt. Bestway

109,00 zł
Podkład, który zapewni Ci izolację, wygodę i zabezpieczy dno basenu przed uszkodzeniami. Pokochasz ich miękkość. 
Pokaż produkt

Mata plandekowa

Zapewnia dobrą izolację, nie nasiąka, a oprócz tego jest lekka i wygodna. Ma też swoje wady. Jest cienka i niestety nie da się objąć nią większego obszaru wokół basenu, ponieważ wiatr ją unosi. Nie ma też odpowiedniej grubości, by zniwelować nierówności i zapewnić odczuwalny komfort.

Styropian

Główną zaletą styropianu jest niski koszt i łatwa dostępność. Jednak biorąc pod uwagę, że ten materiał wytrzymuje maksymalnie jeden sezon, w dłuższej perspektywie już wcale nie jest tak tani, jakby mogło się wydawać. Odradzamy go również dlatego, że to rozwiązanie nieekologiczne. Styropian odkształca się, kruszy i bardzo łatwo brudzi. Nie zalecamy Ci myślenia o styropianie w kontekście tego, na czym postawić basen ogrodowy.

Krok 4. Określ rozmiar podkładu

Mamy dla Ciebie jedną uniwersalną radę - wybierz taką wielkość, by mata wystawała spod basenu po kilkanaście centymetrów z każdej strony. To zapewni Ci 3 korzyści. Po pierwsze unikniesz zabrudzeń po zewnętrznej stronie ścian zbiornika. Po drugie mniej nieczystości trafi do wody na Twoich stopach. Dodatkowo łatwiej będzie Ci kosić trawnik, jeśli to nim postawisz basen.

Ciesz się wygodnym wypoczynkiem

Przebrnęliśmy wspólnie przez 4 etapy wyboru tego, na czym postawić basen ogrodowy. Wiesz już co robić. Zostaje nam życzyć Ci głębokiego, komfortowego wypoczynku w ogrodzie.

Dziury w basenie to prawdziwa zmora dla ich właścicieli. Szczególnie uciążliwe są pęknięcia tak małe, że ciężko je dostrzec, ale jednocześnie na tyle duże, by wyciekała przez nie woda. Jeżeli zadajesz sobie właśnie pytanie: "Jak znaleźć dziurę w basenie ogrodowym szybko i bez wysiłku?" - odetchnij, bo trafiłeś w odpowiednie miejsce. Mamy dla Ciebie kilka gotowych rozwiązań tego problemu. Użyjemy przy tym artykułów gospodarstwa domowego, które z pewnością masz pod ręką.

Jak znaleźć dziurę w basenie ogrodowym dmuchanym?

Rodzina bawi się i zastanawia, jak znaleźć dziurę w basenie ogrodowym

Najczęściej to właśnie w nim dochodzi do uszkodzeń. Jeżeli dziura jest duża, zobaczysz ją gołym okiem, ale skoro czytasz ten wpis, sprawa jest bardziej skomplikowana. Na szczęście małe uszkodzenia jesteś w stanie dość szybko zlokalizować i wcale nie musisz chodzić wokół zbiornika i nasłuchiwać świstu uchodzącego powietrza. Zajęłoby Ci to wieki!

Obserwacja powierzchni wody

Zacznij od sprawdzenia, czy na tafli wody pojawiają się bąble powietrza. Jeżeli tak, to wystarczy, że sprawdzisz skąd się wydostają i gotowe - dziura znaleziona. Natomiast, jeżeli okaże się, że ich nie ma, uszkodzenie zapewne znajduje się nad powierzchnią wody, na kołnierzu lub na dnie. Na to też mamy sprawdzone sposoby.

Mydło lub płyn do mycia naczyń

Z pomocą przychodzi dobrze Ci znana mieszanka: woda z mydłem lub płynem. Dokładnie je wymieszaj w misce. Następnie rozprowadź je na powierzchni basenu gąbką lub przy użyciu butelki ze spryskiwaczem kawałek, po kawałku. Obserwuj przez około minutę, czy na kołnierzu tworzą się pęcherzyki, bańki mydlane. W miejscu ich powstawania zlokalizowane jest pęknięcie.

Folia spożywcza

Przezroczyta folia spożywcza rzadko przychodzi nam do głowy, kiedy zastawawiamy się, jak znaleźć dziurę w basenie ogrodowym, a jednak działa. Możesz zanurzyć ją w wodzie, żeby szczelnie przylegała do materiału basenu. Po przyłożeniu jej do kołnieża, wygładź ręką powstałe pęcherzyki powietrza i sprawdź, czy tworzą się nowe. Jeśli tak, masz sprawcę całego zamieszania. Jeżeli nie, sprawdź w ten sposób cały obszar kołnierza.

Jak znaleźć dziurę w basenie ogrodowym rozporowym i stelażowym

Te dwa rodzaje basenu ogrodowego są zdecydowanie bardziej odporne na uszkodzenia, ale rzecz jasna nie są niezniszczalne. Zazwyczaj problemy ze szczelnością występują w miejscach łączenia, zgrzewania materiału ścianek z dnem.

Przed rozpoczęciem szukania dziury, wyłącz pompę filtrującą i wszystkie inne elementy, które wprowadzają wodę w ruch. Upewnij się też, że ubytek wody to wina uszkodzenia basenu. Pamiętaj, że utrata wody może wiązać się również z procesami parowania, rozlewaniem jej podczas zabawy, nieszczelnością pompy filtrującej lub jej niewłaściwym podłączeniem.

Sprawdź, jaka pompa do basenu da Ci najwięcej korzyści.

Przegląd miejsca wokół basenu

Przy odrobinie szczęścia uda Ci się ograniczyć obszar poszukiwań. Przyjrzyj się dokładnie powierzchni przy basenie i wypatruj obszaru bardziej wilgotnego od innych. Woda wycieka z Twojego zbiornika, gromadząc się w konkretnym miejscu.

Barwniki spożywcze

Powoli rozsyp barwnik spożywczy na niewielkiej powierzchni wody i obserwuj, czy zostanie zassany. Powtarzaj tę procedurę do momentu, w którym sprawdzisz cały obszar basenu lub zlokalizujesz miejsce, gdzie barwnik jest zasysany - płynie razem z wyciekającą wodą. Pamiętaj, aby później dokładnie wyczyścić basen.

Test ręki

Istnieje jeszcze jedna metoda na to, jak znaleźć dziurę w basenie ogrodowym. "Przejedź" dłonią po wewnętrznej stronie ścianek zbiornika i jego dnie. Sprawdź szczególnie miejsca, w którym materiały basenu zostały zgrzane, połączone. Rób to powoli, tak by wyczuć uszkodzenie pod palcami.

Jak znaleźć dziurę w dnie basenu?

Wśród sposobów na to, jak znaleźć dziurę w basenie ogrodowym, nie mogłoby zabraknąć metod sprawdzania szczelności dna. Możesz wykorzystać opisany już wyżej test ręki lub opróżnić basen do poziomu ok. 1 cm wody i przechylać go w poszukiwaniu wycieku. Wystarczy, że nachylisz się, by widzieć dno z zewnętrznej strony i sprawdzisz, gdzie dokładnie cieknie woda albo będziesz obserwował wnętrze basenu w poszukiwaniu charakterystycznego lejka, który tworzy się podczas zasysania wody.

Jak chronić basen przed uszkodzeniami w przyszłości?

Mata piankowa pod basen

Mata piankowa pod basen 78x78 cm 9 szt. Bestway 58636 

109,00 zł
Mata zabezpieczy dno basenu i sprawi, że poczujesz pod stopami przyjemną miękkość.
Pokaż produkt
Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Pokrywa do basenu stelażowego i rozporowego 305 cm Bestway 58036

79,00 zł
Dzięki pokrywie zabezpieczysz basen przed zanieczyszczeniami i nie bedziesz go musiał tak często czyścić.
Pokaż produkt
Kobieta w basenie, zadowolona z wyboru basenu ogrodowego

Pokrywa solarna do basenu 366 cm Bestway 58242 

125,00 zł
Pokrywa solarna pomoże Ci utrzymać ciepłą wodę w basenie przez dłuższy czas, bez konieczności jej podgrzewania.
Pokaż produkt

Jak naprawić przedziurawiony basen?

Wiesz już, jak znaleźć dziurę w basenie ogrodowym. Czas więc na jej zaklejenie i ostateczne pozbycie się problemu. Większość basenów jest wyposażonych w zestaw naprawczy. Wystarczy nakleić łatkę i gotowe.

Wyczyść, odtłuść i oszusz miejsce wokół dziury. Naklej na nią łatkę naprawczą tak, by szczelnie zakryła uszkodzenie i najlepiej - objęła jeszcze kilka centymetrów powierzchni wokół niego. Mocno dociśnij łatkę, przyciskając ją do basenu przez ok. 2 godziny. Możesz do tego wykorzystać obciążenie. Dobrze, jeśli odczekasz kilkanaście godzin przed ponownym korzystaniem ze zbiornika. Wtedy będziesz miał pewność, że klej dokładnie połączył łatkę z basenem. Dobrej zabawy!

Marzy Ci się letni wypoczynek we własnym basenie ogrodowym i chcesz przy okazji zaoszczędzić czas i wodę? Podpowiemy, jaka chemia do basenu jest Ci do tego niezbędna. Utrzymanie czystej i bezpiecznej do kąpieli wody stanie się dla Ciebie prostsze. Mało tego, pomożemy Ci oszczędzić na chemii basenowej. Jest na to kilka sprawdzonych sposobów.

Jaka chemia do basenu ogrodowego będzie najlepsza?

Jeżeli nie chcesz wymieniać wody w basenie kilka razy w sezonie, to chemia jest Ci niezbędna. Na rynku jest wiele preparatów i metod dbania o wodę, tylko które z nich wybrać? Jaka chemia do basenu jest Ci potrzebna i w jakich sytuacjach? Ten artykuł pomoże Ci odpowiedzieć na te pytania.

Oto 3 kroki do świeżej i przejrzystej wody w ogrodowym basenie.

Krok 1. Sprawdź, jaka chemia do basenu jest Ci potrzebna

Mężczyzna sprawdza, jaka chemia do basenu jest potrzebna

Regularnie kontroluj wartość pH wody i poziom chloru. To dwa główne wskaźniki, które pozwolą Ci skutecznie dbać o przejrzystość wody. Woda w basenie powinna mieć pH równe 7.0-7.4 i stężenie chloru 0.3-0.6 mg/l. Nieodpowiednie pH może zmniejszyć działanie chemii basenowej, dlatego powinno się sprawdzać jego wartość przynajmniej raz w tygodniu. Możesz to zrobić za pomocą specjalnych testerów lub pasków lakmusowych. Inaczej zakup specjalistycznych preparatów stanie się dużo bardziej kosztowny.

Oprócz tego również inne wskaźniki dadzą Ci znak, że chemia jest potrzebna. Śliski osad sygnalizuje rozwój glonów, a szorstki poinformuje Cię o niewłaściwym poziomie pH wody. Mętna woda za to skłoni do chlorowania i koagulacji.

Krok 2. Zadbaj o praktyczne podajniki

podajnik do chemii basenowej

Dozowniki ułatwią Ci stosowanie preparatów do basenu. Wystarczy odmierzyć dawkę, włożyć tabletkę do środka, a podajnik wygodnie rozprowadzi ją po całej powierzchni wody. Jest zaprojektowany w taki sposób, żeby chemia była rozpuszczana w wodzie w odpowiednich proporcjach.

Podajniki zabezpieczą materiały, z których wykonany jest basen przed bezpośrednim działaniem chemii basenowej. Ta mogłaby je uszkodzić lub odbarwić.

Dozownik chemii basenowej Bestway

Dozownik chemii basenowej Bestway

12,90 zł
Podajnik unoszący się na wodzie, który ułatwi Ci aplikację chemii basenowej. Z nim wygodnie i praktycznie zadbasz o jakość wody w basenie.
Pokaż produkt

Krok 3. Odmierz odpowiednią ilość i stosuj chemię basenową regularnie

Chemia do basenu w połączeniu z odpowiednią filtracją ograniczą zużycie wody do minimum. Nie będzie trzeba jej wymieniać tak często, jeśli zadbasz o przejrzystość i dezynfekcję.

Jaka chemia do basenu jest Ci potrzebna?

W artykule: Jak dbać o wodę w basenie? 9 przydatnych wskazówek pisaliśmy o 3 zasadniczych działaniach, które przyczyniają się do utrzymania czystej wody w basenie: regulacja pH, koagulacja i chlorowanie. Teraz przedstawimy konkretną chemię, która umożliwi Ci ich przeprowadzenie.

Regulacja pH

Środki regulujące pH to podstawa dalszych działań. Obojętne pH sprawi, że działania innych preparatów będą skuteczne. Na rynku znajdziesz środki obniżające i podwyższające pH, przy czym częściej zachodzi konieczność zmniejszenia pH. Jego wzrost to naturalne zjawisko zachodzące w wodzie basenowej.

Chlor

Zaczniemy od dezynfekcji, którą możesz przeprowadzić w swoim basenie ogrodowym na dwa sposoby. Albo z użyciem chloru, albo z wykorzystaniem metody tlenowej. To niezbędne, żeby pozbyć się bakterii i mikroorganizmów z basenu ogrodowego.

Bardzo ważne jest, aby dezynfekować wodę chlorem stabilizowanym raz w tygodniu. Kiedy woda zmieni kolor, zmętnieje lub zacznie nieprzyjemnie pachnieć, warto zastosować też chlorowanie szokowe, które przywróci jej czystość. Polega ono na zastosowaniu większej ilości preparatu, zgodnie z zaleceniami producenta.

Tabletki chlorowe multifunkcyjne 200 g Chemoform 1 kg

Tabletki chlorowe multifunkcyjne 200 g Chemoform 1 kg

52,90 zł
Skuteczna metoda na pozbycie się zarazków i bakterii z basenu. Niezbędny element każdej chemii basenowej.
Pokaż produkt

Dezynfekcja tlenowa to alternatywa dla chloru. Stosuje się wtedy aktywny tlen. Jest mniej skuteczna i może być droższa od metody chlorowej. Mimo wszystko dla osób, które nie tolerują chloru, to bardzo dobre wyjście.

Usuwanie glonów

Glony mają to do siebie, że sam regularnie stosowany chlor może sobie z nimi nie poradzić. Upał, częste kąpiele i stojąca woda to środowisko idealne do ich rozwoju. Dlatego chlorowanie szokowe i środki zwalczające glony z pewnością przydadzą Ci się podczas letniego sezonu. Antyglon warto stosować raz na trzy dni, żeby zapobiec powstawaniu glonów. Jeśli już się namnożą, trzeba zastosować większą dawkę, zgodnie z instrukcją producenta.

Antyglon ALBA Chemoform 1l

Antyglon ALBA Chemoform 1 l

32,00 zł
Preparat do usuwania glonów z basenu. Pozwala oczyścić wodę i przywrócić jej przejrzystość. Sprawdź.
Pokaż produkt
Koagulacja

Jaka chemia do basenu jest potrzebna, gdy zanieczyszczenia są tak małe, że filtr ich nie wyłapuje? Wtedy należy zastosować koagulanty, które zbijają je w większe zlepki. Te już łatwo usunąć za pomocą pompy filtrującej lub odkurzacza do basenu. Koniec z mętną wodą i mikrozabrudzeniami.

Jak zaoszczędzić na chemii basenowej?

Da się to zrobić dzięki dobrze dopasowanej do basenu pompie filtrującej. Dzięki niej pozbędziesz się ogromnej części zanieczyszczeń, zanim zdążą rozwinąć się z nich mikroorganizmy. Codzienna filtracja jest niezbędna.

Więcej o tym przeczytasz w artykule: Pompa do basenu - która da Ci najwięcej korzyści?

W oszczędnościach pomaga też czyszczenie basenu specjalnym odkurzaczem, który zbiera nieczystości z dna oraz zbierak do zanieczyszczeń, które jeszcze unoszą się na wodzie. To szybki i wygodny sposób, który daje natychmiastowe efekty i odciąża filtr w pompie.

Podsumowanie

Bez względu na to, czy masz mały czy ogromny basen ogrodowy przyda Ci się:

Dodatkowo warto wyposażyć się w dozownik do chemii basenowej i środki do koagulacji. Dobra pompa filtrująca, przyrządy do czyszczenia basenu i pokrywa pomogą Ci zaoszczędzić na preparatach chemicznych, ale nawet wtedy nie należy z nich całkowicie rezygnować. Po takich zabiegach pozostaje już sam relaks w świeżej, lazurowej wodzie. W ten sposób zarówno basen jak i woda będą Ci służyły przez dłuższy czas.

Pomożemy Ci odpowiedzieć na pytanie, jaka pompa do basenu jest najlepsza dla Ciebie. Przedstawimy dostępne opcje i podpowiemy, co wziąć pod uwagę podczas dokonywania wyboru. Odpowiednia pompa pozwoli Ci zaoszczędzić trochę na chemii basenowej i skutecznie zadbać o przejrzystą wodę.

Więcej wskazówek dotyczących utrzymania czystej wody w basenie znajdziesz w artykule: Jak dbać o wodę w basenie? 9 przydatnych wskazówek

Pompa do basenu ogrodowego - rodzaje

Dostępne na rynku pompy różnią się przede wszystkim rodzajem filtra, wydajnością i co za tym idzie, również ceną. Jednak to nie ona powinna być głównym kryterium wyboru. Jeżeli zdecydujesz się na tańszą, lecz niedostosowaną do swojego basenu pompę, narazi Cię to na dodatkowe koszty, np. zakup większej ilości chemii basenowej, częsta wymiana wody lub filtrów, dłuższa praca urządzenia.

Pompy kartuszowe

Do tych pomp stosowane są filtry kartuszowe, na których zatrzymują się zanieczyszczenia. Taki filtr dość szybko się zapycha, więc często trzeba go płukać i wymieniać na nowy, by woda była czysta. Jest mniej wydajny szczególnie w przypadku większych nieczystości, tj. liście. Musisz się liczyć z koniecznością wymiany filtra co 2 do 3 tygodni. Tego rodzaju pompy polecane są do mniejszych basenów.

Korzyści pomp kartuszowych:

Ograniczenia:

Pompa basenowa filtrująca Bestway 2006 l/h

Pompa basenowa filtrująca Bestway 2006 l/h 

178,00 zł
Pompa filtrująca do basenów o pojemności do ponad 14 000 litrów. Uniwersalny model, który pasuje do większości basenów ogrodowych. 
Pokaż produkt
Pompa 5678 l/h basenowa filtrująca Bestway

Pompa basenowa filtrująca Bestway 5678 l/h 

395,00 zł
Pompa wyposażona w filtr kartuszowy. Na bieżąco oczyszcza wodę z zanieczyszczeń i pomaga utrzymać jej przejrzystość. Pasuje do małych i bardzo pojemnych basenów. 
Pokaż produkt

Pompy piaskowe

Tutaj filtrem jest piasek, żwir lub specjalne kulki filtracyjne. Wszystkie zanieczyszczenia większe od ziarenek piasku są zatrzymywane w filtrze. To naturalna i wydajna metoda filtracji. Przy regularnym płukaniu piasku nie będziesz musiał go wymieniać nawet przez 2 do 3 sezonów.

Korzyści pomp piaskowych:

Ograniczenia:

Pompa piaskowa 3028 l/h Bestway

Pompa piaskowa 3028 l/h Bestway

474,00 zł
Pompa z filtrem piaskowym do basenów o pojemności do 18 000 litrów. Posiada dodatkowy filtr na większe nieczystości, dozownik do chemii basenowej i jest zabezpieczona przed korozją. Posłuży Ci przez lata. 
Pokaż produkt
Kulki filtracyjne do pomp piaskowych Bestway

Kulki filtracyjne do pomp piaskowych Bestway

74,90 zł
Wygodna alternatywa dla filtra piaskowego. Lekkie kulki, które nie spowalniają przepływu wody i do minimum ograniczają zużycie wody.
Pokaż produkt

Pompa kartuszowa czy piaskowa - jaka pompa do basenu będzie lepsza dla Ciebie?

Pompy kartuszowe sprawdzają się w mniejszych i średniej wielkości basenach rozporowych. Baseny stelażowe są zazwyczaj dużo pojemniejsze i potrzebują pompy o większej mocy. Dlatego mając duży basen stelażowy lepiej zdecydować się na pompę piaskową. Wtedy nie będziesz musiał pamiętać o wymianie filtra kartuszowego. Wystarczy, że na start sezonu zaopatrzysz się w filtr piaskowy i będziesz go regularnie płukał. Taki piasek posłuży Ci przez kilka sezonów.

Wydajność pompy do basenu

Pompa piaskowa do basenu ogrodowego
Świeżość wody zależy w dużej mierze od wydajności pompy basenowej

Wydajność to najważniejsze co powinieneś wziąć pod uwagę decydując, jaka pompa do basenu będzie najlepsza dla Ciebie. Najprościej mówiąc to ilość litrów wody, którą przez godzinę filtruje sprzęt. Żeby cieszyć się czystą i świeżą wodą, musi być ona przefiltrowana 3-4 razy na dobę. Dlatego im większa pojemność basenu, tym większej wydajności pompy potrzebujesz.

Wydajność pompy razem z objętością basenów, do których jest przeznaczona, możesz sprawdzić na opakowaniu lub w opisie sprzętu. Konkretna wartość wydajności zależy również od czasu, jaki będziesz poświęcał na filtrację. Przykładowo, jeśli Twój basen ma objętość 30 000 l, Ty chcesz filtrować ją 4 razy w ciągu doby i poświęcić na to 12 h, to będziesz potrzebował pompy o wydajności nie mniejszej niż 10 000 l/h.

Jak dobrać pompę do basenu?

Mężczyzna montuje pompę kartuszową, którą wybrał zastanawiając się jaka pompa do basenu będzie dla niego najlepsza
Odpowiedni dobór pompy do basenu pozwoli Ci cieszyć się świeżą wodą bez przepłacania

To, jaka pompa do basenu będzie dla Ciebie najlepsza zależy od parametrów samego basenu i Twoich oczekiwań. Dokonując wyboru weź pod uwagę przede wszystkim:

Jeżeli nadal ciężko Ci określić, jaka pompa do basenu będzie dla Ciebie najlepsza, napisz do nas. Pomożemy.

Podpowiemy Ci, jak zadbać o wodę w basenie. Dowiesz się też, jak ją wyklarować oraz jak często ją filtrować. Wszystko po to, żebyś oszczędził sobie problemów z wodą i cieszył się maksymalnie z relaksu w ogrodzie. A jeśli już zmagasz się z mętnością czy zanieczyszczeniami, pomożemy Ci je skutecznie zwalczyć.

W utrzymaniu dobrej jakości wody pomoże Ci też wybranie odpowiedniego miejsca na basen. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Aranżacja basenu w ogrodzie - inspiracje.

Jak dbać o wodę w basenie ogrodowym?

Ze względu na to, że woda w basenie sama z siebie nie ma zapewnionego obiegu, jest narażona na różnego rodzaju zanieczyszczenia, z których rozwijają się bakterie i inne szkodliwe mikroorganizmy. Zamiast przyjemności pojawią się problemy. Możesz temu jednak w prosty sposób zapobiec. Wystarczy zadbać o odpowiednią chemię basenową oraz pompę filtrującą. Dla Twojej wygodny jest jeszcze kilka innych przydatnych gadżetów, które omówimy.

Odpowiednie pH wody

Woda w basenie powinna mieć pH równe 7.0-7.4. To dla naszej skóry optymalna wartość. Można ją sprawdzić specjalnymi paskami testowymi, które zanurza się w wodzie. Warto kontrolować pH regularnie, ponieważ jego wartość może się zmieniać np. pod wpływem warunków atmosferycznych.

Zbyt duże pH może wywołać podrażnienia skóry i obniża skuteczność chlorowania. Za to, jeśli będzie ono za małe, może zapoczątkować korozję stelażu Twojego basenu.

Wyregulujesz pH basenu za pomocą środków pH+ (zwiększających zasadowość wody) lub pH- (podnoszących kwaśność wody).

Koagulacja

Ten proces pozwala na wiązanie zanieczyszczeń w większe skupiska, łatwiejsze do usunięcia z wody. Przy mniejszych zlepkach da sobie radę sama pompa filtrująca, natomiast większych można pozbyć się odkurzaczem do basenu.

Do koagulacji wykorzystuje się specjalne preparaty koagulacyjne.

Chlorowanie

To skuteczna i tania metoda dezynfekująca. Bez chlorowania w wodzie szybko zagnieżdżą się różne mikroorganizmy oraz zanieczyszczenia. Taka woda mętnieje i nie nadaje się do kąpieli. Chlor zabija bakterie oraz nieprzyjemny zapach wody.

Docelowo zawartość chloru w wodzie powinna osiągnąć wartość 0,3-0,6 mg/l. Wtedy można bez obaw do niej wejść.

Tabletki chlorowe multifunkcyjne 20g Chemoform 1 kg

Tabletki chlorowe multifunkcyjne 20g Chemoform 1 kg

54,90 zł
Chlor pomoże Ci utrzymać parametry wody na poziomie bezpiecznym do kąpieli. Jest wydajny i w 100% bezpieczny.
Pokaż produkt

Jak często filtrować wodę w basenie ogrodowym?

Dziewczynka kąpie się z basenie z krystalicznie czystą wodą. Właściciele basenu wiedzą, jak dbać o wodę w basenie.

Sama chemia to za mało, by cieszyć się przezroczystą wodą. Jeżeli zastanawiasz, się jak dbać o wodę w basenie, to koniecznie pomyśl o odpowiedniej filtracji. Stosowanie samych środków chemicznych może doprowadzić do nasycenia wody solami, które doprowadzą do jej zmętnienia i powstawania osadu.

Pompy filtrujące wprowadzają wodę w ruch i zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów, grzybów i glonów. Dodatkowo na filtrze zatrzymują się zanieczyszczenia.

Pompa piaskowa 8327 L/h Bestway

Pompa piaskowa 8327 L/h Bestway 

749,00 zł
Wydajna pompa, która pozwoli Ci oszczędzić na chemii basenowej. Umożliwia programowanie cykli, dzięki czemu zapewnia dużą wygodę. 
Pokaż produkt
Pompa basenowa filtrująca 3028 l/h Bestway

Pompa basenowa filtrująca 3028 l/h Bestway 

209,00 zł
Uniwersalna pompa filtrująca. Posuje do większości basenów ogrodowych. Jest prosta w obsłudze, energooszczędna i cicha.
Pokaż produkt

Pozostaje pytanie, jak często filtrować wodę w basenie ogrodowym. Zaleca się, żeby robić to kilka razy dziennie, średnio 4 razy. Chodzi o to, żeby w ciągu doby cała woda została 3-4 krotnie przefiltrowana, więc czas pracy pompy zależy od jego mocy i objętości basenu. Dodatkowo raz w tygodniu należy wymienić ok. 3% wody. Takie działania pozwolą Ci utrzymać krystalicznie czystą wodę.

Omówiliśmy, jak dbać o wodę w basenie, ale pozostaje jeszcze kwestia poprawy jej jakości.

Jak wyklarować wodę w basenie?

Przejrzysta woda w basenie

Jeżeli już doszło do zanieczyszczenia wody, nie martw się. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci ją wyklarować.

Zanieczyszczenia na tafli wody

To problem, z którym można sobie w bardzo prosty sposób poradzić. Wystarczy wyposażyć się w podbierak i regularnie zbierać z powierzchni wody liście, gałązki i inne niechciane organiczne zanieczyszczenia.

Kolejnym sposobem są skimmery, czyli filtry, które pływają na powierzchni i zbierają z niej odpady.

W zminimalizowaniu nieczystości wpadających do basenu pomoże Ci też pokrywa i odpowiedni podkład pod basen. Dzięki niemu unikniesz tworzenia się błota i wnoszenia chociażby trawy na stopach.

Zanieczyszczenia z dna basenu

Zdecydowanie trudniej jest pozbyć się brudu, który osiada na dnie. Bez odkurzacza do basenu nie ma na to szans. Oczywiście chemia basenowa i pompa filtrująca Ci w tym pomogą, ale lepiej jest najpierw odkurzyć dno. Wtedy nie będziesz niepotrzebnie obciążał filtra i od razu zobaczysz efekt.

Zestaw czyszczący do basenów Bestway

Zestaw czyszczący do basenów Bestway

209,00 zł
Ten zestaw pomoże Ci szybko i wygodnie pozbyć się zanieczyszczeń z tafli wody i dna basenu. 
Pokaż produkt

Osad na ściankach basenu

Śliski osad to znak, że w basenie rozwijają się glony. Nieruchoma woda i słoneczna pogoda stwarzają idealne warunki do ich wzrostu. W tym wypadku pomocne są środki przeciw glonom i regularna filtracja.

Osad jednak może być również szorstki. To informacja, że wartość pH w wodzie jest nieodpowiednia i trzeba ją wyregulować. Sam osad należy usunąć i odkurzyć basen. Osadu można pozbyć się na dwa sposoby: mechanicznie lub na krótki czas obniżyć pH do ok. 6.8 przy użyciu środków chemicznych.

Antyglon ALBA Chemoform 1l

Antyglon ALBA Chemoform 1l

32,00 zł
Skutecznie pozbądź się glonów ze swojego basenu i przywróć wodzie przejrzystość. 
Pokaż produkt

Mętna woda

Najczęściej to właśnie ona skłania do szukania sposobów na to, jak wyklarować wodę w basenie. Przyczyn mętnienia może być wiele. Od wspomnianego już rozwoju glonów, przez zużycie filtra po niewystarczającą dezynfekcję wody. Sprowadza się to do nieodpowiedniego poziomu pH, które powoduje mętnienie. W takim wypadku pomaga chlorowanie oraz koagulacja. Jeżeli to nie podziała należy wymienić wodę na świeżą i regularnie dbać o jej odpowiednie parametry.

Podrażnienia skóry

Wiążą się one z nieodpowiednim pH. Być może w wodzie nadal zalegają nierozpuszczone środki chemii basenowej. Wyrównanie pH, dolanie świeżej wody i filtracja pomagają w takich sytuacjach.

Ciesz się jeszcze dłużej czystą wodą w basenie

Wiesz już, jak dbać o wodę w basenie. Najlepszym sposobem jest regularne czyszczenie i stosowanie, zgodnie z zaleceniami, chemii basenowej. Z opisanymi wyżej wskazówkami basen ogrodowy zapewni Ci wygodę i przede wszystkim bezpieczeństwo.

Decyzja o kupnie basenu ogrodowego podjęta, tylko jak go wpasować w swoją przestrzeń? Aranżacja basenu w ogrodzie to temat popularny, ale co zrobić, jeśli chcesz go rozłożyć jedynie na lato, a nie masz w planach budowy stacjonarnego basenu? Czy warto w to inwestować? Podzielimy się dzisiaj z Tobą inspiracjami, które pomogą Ci atrakcyjnie zagospodarować przestrzeń wokół basenu. Dodatkowo nie zrujnują Twojego budżetu.

Jeżeli jeszcze się wahasz, który rodzaj basenu będzie dla Ciebie odpowiedni, przeczytaj: Basen rozporowy czy stelażowy - który jest lepszy dla Ciebie?

Aranżacja basenu w ogrodzie - co warto wziąć pod uwagę?

Jest kilka ważnych kwestii, o których trzeba pomyśleć jeszcze przed rozłożeniem basenu. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie wielu nieprzyjemnych niespodzianek.

Wybierz odpowiednie miejsce

Najlepiej, jeśli będzie to dobrze nasłoneczniona przestrzeń. Wtedy woda będzie się naturalnie nagrzewała. Możesz oczywiście przyspieszyć ten proces dzięki macie solarnej.

Mata solarna podgrzewacz wody Bestway

Mata solarna podgrzewacz wody Bestway

319,00 zł
Ocieplanie wody w basenie przestanie być dla Ciebie problemem. Mata jest ekologiczna i ekonomiczna, dlatego nie zaburzy wyglądu Twojego ogrodu. 
Pokaż produkt

Najlepiej, jeśli to miejsce blisko domu lub innego źródła wody. Nie będzie wtedy problemu z wygodnym napełnieniem basenu. Unikaj umieszczania go bezpośrednio pod drzewami. W innym przypadku będziesz zmagał się ze spadającymi liśćmi i gałązkami.

Kolejna kwestia to odpowiednie podłoże. Korzenie, kamyki i inne nierówności będą wyczuwalne na dnie basenu oraz zwyczajnie niewygodne. Oprócz tego mogą też uszkodzić materiał. Jeżeli planujesz rozłożyć swój basen na tarasie, wystarczy oczyścić podłogę i umieścić na niej matę. Natomiast jeżeli basen ma stać na ziemi, lepiej najpierw w miarę możliwości wyrównać podłoże i ewentualnie je utwardzić. Na tak przygotowany teren również warto położyć matę.

Dostosuj przestrzeń do swoich aktywności

Planując aktywny wypoczynek w basenie i wodne aktywności lepiej zostawić wokół basenu wolną przestrzeń, by móc spokojnie biegać czy grać. Jeżeli zależy Ci na spokojnym relaksie w wodzie, to obok basenu możesz rozstawić leżak i wydzielić sobie w ten sposób miejsce do czytania i opalania. Chciałbyś organizować przyjęcia przy basenie? Przemyśl kącik jadalny w ogrodzie. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób chcesz korzystać z basenu.

Wykorzystaj potencjał, który już masz

Czy aranżacja basenu w ogrodzie musi być droga? Okazuje się, że nie. Wiele ciekawych rozwiązań masz na wyciągnięcie ręki, na swoim podwórku.

Ogrodzenie obsadzone tujami zapewni Ci intymność podczas kąpania. Podest tarasowy może stać się idealnym miejscem, z którego przyjemnie moczy się stopy w basenie. Sąsiedztwo pergoli pozwoli Ci się ochłodzić i wydzielić miejsce jadalne.

Pamiętaj o wietrze

Basen nie powinien stać bezpośrednio pod drzewami, ale warto zadbać, by w pobliżu była jakaś ochrona przed wiatrem. Unikniesz dzięki temu nieprzyjemnego uczucia dreszczy po wyjściu z wody. Taką ochronę może Ci dać np. budynek, drzewa lub pawilon.

Basen stelażowy 305x76 z pompą 5w1 Bestway

Basen stelażowy 305x76 z pompą 7w1 Bestway 

639,00 zł
Duży basen z filtrem i pompą filtrującą. Zestaw, który pozwoli Ci cieszyć się czystą wodą w basenie przez dłuższy czas. 
Pokaż produkt

Drobne dodatki, które sprawią, że aranżacja basenu w ogrodzie zyska jeszcze więcej uroku

Kiedy już wybierzesz odpowiednie miejsce w ogrodzie na swój basen, dobrze jeszcze zadbać o to, by się w nim atrakcyjnie prezentował. Trzeba wziąć pod uwagę, że basen zniknie z ogrodu po sezonie letnim.

Podłoże pod basen ogrodowy

Ważne jest by oddzielić basen od podłoża. Ograniczy to stygnięcie wody i zabezpieczy basen przed uszkodzeniami. Trzeba też zadbać, by teren pod matą był na tyle twardy, żeby utrzymać ciężar wody i nacisk stelaża w przypadku basenów stelażowych.

Rozkładając matę unikniesz też powstawania błota wokół basenu oraz przenoszenia na stopach zanieczyszczeń do wody. Jeżeli zdecydujesz się na matę modułową typu puzzle, będziesz mógł dodatkowo stworzyć z niej ścieżkę prowadzącą do basenu.

Mata piankowa pod basen

Mata piankowa pod basen

109,00 zł
To wygodne, szybkie i proste rozwiązanie problemu z podłożem pod basen. Zapomnij o niewygodnym i twardym dnie basenu. Mata zabezpiecza je przed uszkodzeniami a Tobie zapewnia izolację cieplną. Sprawdź. 
Pokaż produkt

Zabudowa

Zabudowany basen w aranżacji ogrodu
Zabudowany basen to atrakcyjne urozmaicenie każdego ogrodu

Swój basen stelażowy możesz również zabudować, by ukryć jego elementy konstrukcyjne. Innym rozwiązaniem jest wbudowanie go w ziemię. W ten sposób będzie przypominał basen stacjonarny, a co więcej stanie się rozwiązaniem całorocznym. Taki wbudowany basen stelażowy po odpowiednim zabezpieczeniu przetrwa sezon zimowy.

Meble ogrodowe

To kolejny element, dzięki któremu możesz wydzielić w swoim ogrodzie strefę relaksu. Stół z krzesłami to dobre rozwiązanie podczas spotkań ze znajomymi przy basenie. Jeśli wolisz wylegiwać się w ogrodzie, przemyśl raczej zestaw z narożnikiem i wygodnymi fotelami. Cienkie koce i poduszki dodadzą aranżacji więcej przytulności i miękkości.

Ochrona przed słońcem

Baseny dmuchane dla dzieci często posiadają daszki. W przypadku basenów stelażowych i rozporowych najbardziej popularnym rozwiązaniem są parasole, zapewniające upragniony cień.

Basen z daszkiem 91x91x89 Bestway

Basen z daszkiem Żółwik Bestway

79,00 zł
Dmuchany basen dla małych dzieci z daszkiem ochraniającym je przed nadmiernym słońcem. 
Pokaż produkt

Oświetlenie

Spędzanie wieczorów przy basenie umili odpowiednie oświetlenie. Można w tym celu wykorzystać klimatyczne lampiony lub specjalne girlandy ogrodowe z lampkami. Te są umieszczane w odległości od basenu. Dostępne są również lampy basenowe LED, które tworzą niepowtarzalny klimat bezpośrednio w basenie. Można je przymocować do ścianek basenu stelażowego lub wybrać takie, które pływają po wodzie.

Roślinność

Aranżacja basenu w ogrodzie z użyciem roślin pozwoli Ci zbudować klimatyczną przestrzeń, w której aż chce się przebywać. W przypadku przenośnych basenów praktycznym rozwiązaniem mogą okazać się kwiaty w doniczkach. Po jego złożeniu można je łatwo przemieścić i cieszyć się wolną przestrzenią. Alternatywę stanowią też rośliny jednoroczne, które w kolejnym sezonie nie będą Cię w żaden sposób ograniczały.

Jeżeli natomiast zdecydujesz się na posadzenie wieloletnich roślin, to w pobliżu basenu polecamy trawy ozdobne, które wyglądają bardzo naturalnie. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby obsadzić basen również innymi roślinami, ale trzeba pamiętać, by zminimalizować zaśmiecanie nimi basenu za sprawą wiatru. Lepiej przy basenie posadzić niższe rośliny, natomiast te wyższe umieścić już bliżej krawędzi ogrodu. Chyba, że basen stoi właśnie tam. W takiej sytuacji można wykorzystać np. wysokie rośliny zimozielone, by oddzielić się od sąsiadów i zbudować bardziej kameralny klimat.

Niski żywopłot w bezpiecznej odległości od basenu pomoże wydzielić w ogrodzie sferę kąpielową. To dobra opcja dla większych ogrodów.

Aranżacja basenu w ogrodzie - przykłady

Obejrzyj różne koncepcje i zainspiruj się. Najważniejsze, żebyś Ty sam czuł się dobrze w swoim ogrodzie. Możesz do tego wykorzystać pomysły pokazane poniżej.

Basen w ogrodzie aranżacje z roślinnością wokół
Rośliny wokół basenu robią różnicę
Basen stelażowy w ogrodzie aranżacje z wykorzystaniem tarasu
Masz taras? Możesz go wykorzystać
Aranżacja basenu stelażowego w ogrodzie
Zadbaj o swoją intymność i swobodę w basenie
Strefa zabawy w basenie i strefa relaksu w ogrodzie
Wydziel sobie strefę do spokojnego relaksu obok basenu tak, by nie zostać ochlapanym

Przemyślana aranżacja basenu w ogrodzie gotowa!

Wiesz już gdzie dokładnie ustawić swój basen i jak zadbać, by ogród pięknie się prezentował. Odpowiednia architektura ogrodowa sprawi, że wypoczynek w basenie stanie się jeszcze przyjemniejszy.

Sprawdź nasz sklep
Sklep z basenami
© 2021 Univers24.pl
Polityka prywatnościProjekt strony internetowej stworzony z ♥ przez Agencję Marketingową Wzór